22. novembril kell 12.00 esitles Tallinna Tehnikaülikool valminud tudengisatelliiti. Samas allkirjastasid rektor Jaak Aaviksoo ning lennundus- ja kosmosetranspordiettevõte SAB Aerospace tegevjuht Marco Mariani koostööleppe TalTechi nano-satelliidi kosmoseraketti integreerimiseks ning orbiidile saatmiseks.
TalTechi tudengite ning teadlaste loodud unikaalsete andmeside ning krüptograafialahendustega nano-satelliit antakse raketti integreerimiseks SAB Aerospace´ile üle 2019. aasta märtsis. Orbiidile saatmine on planeeritud 2019. aasta suvel.
Neli aastat ehitatud satelliit on esimene Eestis, mille missiooniks on teha Maa seiret ja edastada selle tarbeks kõrgtasemel pildi- kui videojäädvustusi liitvärvi- ja lähi-infrapunakaamerate abil. Lisaks tehakse satelliidiga mitmeid olulisi teaduskatseid ja see hakkab sidet pidama TalTechi linnakusse peatselt rajatava maajaamaga.
Tallinna Tehnikaülikooli rektori, akadeemik Jaak Aaviksoo sõnul on tudengisatelliidi projekt nelja aasta jooksul olnud üks suurimaid interdistsiplinaarseid õppeprojektiks Eestis. „See on TalTechi jaoks teaduslikus mõttes suur samm edasi,“ selgitas Jaak Aaviksoo, lisades, et selle sammu astumisel on kõige olulisem särasilmsete üliõpilaste panus.
TalTechi Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse kosmosevaldkonna juhi Rauno Gordoni sõnul on Taltechi satelliidi puhul innovatsiooniga mitmes mõttes ehk meeskond on esmakordselt maailmas on nii väikses satelliidis realiseeritud teatud tehnoloogilisi uuendusi. „Näiteks töötab esmakordselt nii väikeses kuubik-satelliidis kõrgsageduslik andmeside, mis tagab, et saame kõrge kvaliteediga fotosid alla laadida,“ selgitas Rauno Gordon. Esmakordselt kasutatakse nii väikese satelliidi (10 x 10 x 10 cm) puhul X-riba 10,5GHz kiiret andmesidet, lisaks viiakse läbi arvutustehnika tõrkekindluse katseid, uuenduslikku piltide töötlemist ja mitu muud teaduseksperimenti.
Satelliidi orbiit läheb üle Maa pooluste, hakkab lendama Maast 500 km kõrgusel ja kasutab rajatava maajaamaga side pidamiseks mitut võimalust. Lisaks kiirele X-ribale ka traditsioonilisemat detsimeeterlaineala 435 MHz, lisaks viiakse läbi optilise andmeside eksperiment. Kuna kosmose näol on tegemist tava-elektroonika jaoks äärmiselt keerulise ja vaenuliku keskkonnaga, väärib tähelepanu TalTechi satelliidiga kavandatav arvutustehnika tõrkekindluse katse. Nimelt leiavad päikeselt tuleva kiirguse mõjul mälus aset juhuslikud biti muutused, mida tuleb arvuti protsessoris avastada ja seejärel parandada. Optilise andmeside katse tarvis kasutatakse valgus- (LED) ja laserdioode, mille satelliit Eesti kohalt üle lennates Maa poole suunab ning maajaama juhtiv meeskond võtab valgussignaalid vastu teleskoobi külge ehitatud sensorite abil.
Taltechi kosmoseprogramm sai alguse 2014. aastal. Programmis on tänaseks osalenud üle 200 Tallinna Tehnikaülikooli tudengi erinevatest teaduskondadest – alates inseneeriast ja infotehnoloogiast ning lõpetades majandusega. Tudengite jaoks on see olnud hea võimalus saada teadmisi ja kogemusi kosmosetööstuse kõige olulisemas valdkonnas - Maa seires.
TTÜ100 Satelliidimeeskond kohtus 12. oktoobril 2018 endise NASA astronaudi, kapten Heidemarie M. Stefanyshyn-Piperiga, kes külastas Tallinna Tehnikaülikooli innovatsioonikeskust Mektory. Kapten Stefanyshyn-Piper on kahe NASA kosmosesüstiku missiooni jooksul kosmoses olnud kokku 27 päeva, millest üle 33 tunni olnud avakosmoses.
Tallinna Tehnikaülikooli Kosmosekeskuse juht Rauno Gordon tutvustas TTÜ100 satelliiti ja selle missiooni. Kapten Stefanyshyn-Piper tundis huvi TTÜ100 satelliidi suuruse, stardi, orbiidi, eesmärgi ja teiste detailide vastu.
Tallinna Tehnikaülikooli Kosmosekeskus korraldas maailma kosmosenädalal programmeerimis- ja disainimaratoni TTÜ100 Satellite Hackathon 2018.
Kohale tuli ligi 50 osalejat, kes lahendasid töörühmadesse jagunenutena mitmesuguseid TTÜ100 satelliidi arendusega seotud ülesandeid. Ülesanded jagunesid mitme erineva valdkonna vahel, mille hulgas oli mehaanika, elektroonika, tarkvara ja turunduse probleeme. Osalejateks olid peamiselt erinevate erialade tudengid, kellest suurema osa moodustasid välistudengid. Lisaks tudengitele osalesid ka teadlased ning entusiastid väljastpoolt ülikooli.
Satelliit plaanitakse orbiidile saata 2019. aasta suvel. Tallinna Tehnikaülikooli satelliidiprogramm loodi 2015. aastal. Satelliidi peamine missioon on maa seire ja seiretehnoloogia esitlemine. Olulised on ka teaduskatsed, nagu arvutustehnika tõrkekindluse ja optilise side katsed. Tänaseks on satelliidiprogrammis osalenud kokku üle 150 teadlase ja üliõpilase. Programmi toetavad Telegrupp AS, Lennuliiklusteeninduse AS, Mediq Eesti OÜ, Stoneridge Electronics AS, CGI Eesti AS ja paljud teised.
Meeskond, kes asus tööle TTÜ Satelliidi Hackathonil.
Meeskond töötab maajaama arendamise kallal Mektory kosmosetoas.
Hackathoni meeskond tööhoos.
Erik Ilbis jagab oma kogemusi ESTCube arendamisel.
TTÜ Mektory Satelliidimeeskond otsib uusi liikmeid!
29. septembril kell 18:00 algab Mektorys TTÜ Satelliidi Hackathon, mille alguses toimub ka meeskonna tutvumisõhtu.
Tutvumisüritusel räägime lähemalt oma satelliidi projektist. Satelliidiprogramm on üleülikooliline ja multidistsiplinaarne ning projektis osalemise eest on võimalik ka teenida ainepunkte. Valdkondi, kus kaasa lüüa, on väga erinevaid:
- programmeerimine
- optika
- mehaanika
- disain
- elektroonika
- turundamine
- projektijuhtimine
- jpm
Palume teil end registreerida tutvumisõhtule. Kui aeg sobiv ei ole, aga soovite ikkagi liituda, siis palun märkige registreerimisvormis, et te ei saa üritusel osaleda ja me võtame teiega personaalselt ühendust. Registreerimine ei kohusta teid veel liituma, vaid annab meile parema ülevaate, kui palju inimesi on oodata. Seega otsuse meeskonnaga liitumiseks võite teha alles lähiajal.
Pärast tutvumisõhtut jätkame TTÜ Satelliidi Hackathoniga, mis on väga hea võimalus kohe käed projektile külge lüüa ja praktilist kogemust saada. Hacathon toimub reedest pühapäevani ja osalemiseks palume teil end registreerida. Ootame liituma nii tudengeid kui ka oma ala spetsialiste. TTÜ Satelliidimeeskonna juhendajad on terve nädalavahetuse meeskondadele abiks. Võimalik on kasutada kõiki TTÜ laboratooriumeid ja lisaks oleme kutsunud kohale külalisesinejad, kes jagavad oma kogemusi kosmosetehnoloogiast. Osalustasu on kõigest 5 eurot, mis katab cateringi kulud terveks nädalavahetuseks.
Kohtume Mektorys 29. septembril kell 18:00!
Registreeri end tutvumisõhtule siin
Registreeri end Hacathonile siin
Hakathoni osalustasu 5 eurot maksta palun järgnevalt:
Tallinna Tehnikaülikool
EE201010052037382001
Selgitus lisada: teie nimi ja "OBJEKT- ÜPEIP; Satellite Hackathon"
Küsimuste korral võta julgelt ühendust Rauno Gordoniga, Rauno dot Gordon at ttu dot ee .
5.-7. mai olid Mektorysse oodatud kõik tehnika ja kosmosehuvilised inimesed, teadmiste ja oskuste tasemest olenemata, et anda oma panus TTÜ100 Satelliidi ehitusse.
Hackatonil pakuti lahendamiseks välja seitse erinevat ülesannet. Osalejad valisid välja neli, mille kallal koheselt ka tööle asuti: päikesepaneelide ja antennide avamise mehhanism, õhupallieksperiment suurtel kõrgustel, asendimääramine ja kontroll ning turundus, disain ja brändimine.
Meeskonnaliikmed töötasid usinasti ning pühapäeva pealelõunal pakkus iga meeskond välja lahendusi püstitatud ülesannetele. Õhupallieksperiment andis hea baasi katse ülesehituseks edasiste satelliidi alamsüsteemide katsete tegemiseks.
Rauno Gordon, Eiko Priidel ja Ants Koel valmistuvad heeliumiga täidetud õhupalli 30 km kõrgusele õhku saatma.
Turunduse meeskond esitas kavandi TTÜ100 satelliidi logole ning erinevaid kommunikatsiooni kontseptsioone. Päikesepaneelide ja antennide avamisega tegelenud meeskond leidis uued lahendused hingede ja kinnituste jaoks, mis on töökindlamad, kergemad ning mida saab valmistada lihtsamini. Satelliidi asendimääramise meeskond arendas algoritme ja tegi ettepanekuid ka sensorite muutmiseks.
Hackathoni raames toimusid ka avalikud loengud kosmose teemadel. Esinesid: firma Azercosmos esindajad Azerbaidžaanist, kes tutvustasid kosmosepiltide tootmist satelliidi SPOT7 pardal. Martin Neerot Soome ICEYE satelliidi ehitamise firmast, kes tutvustas nende satelliidi arendust. Emeriitprofessor ja Endine Riigikogu liige Ene Ergma rääkis enda kogemustest Eesti kosmosevaldkonna arendamisel. Kuulajatel oli harukordne võimalus jagada kogemusi kosmosevaldkonnaga väga tihedalt kokku puutunud inimestega.
Emeriitprofessor Ene Ergma räägib oma kogemustest Eesti kosmosevaldkonna arendamisel
Järgmine üritus satelliidi üheskoos ehitamiseks tuleb septembris 2017. Jälgige reklaame ja pange oma teadmised ja oskused kosmosevaldkonnas proovile! Satelliidiprogramm on üle-ülikooliline ja rahvusvaheline initsiatiiv, mida viiakse ellu koos teadus- ja ettevõtluspartneritega. Tegemist on tudengisatelliidi programmiga, kus praktilise õppega omandavad tudengid teadmisi ja kogemusi inseneeria ning kosmosetehnoloogia valdkondades. Programmi juhib Mektory kosmosekeskus ja selles osaleb seitse TTÜ instituuti, 15 akadeemilist juhendajat ning 50 tudengit kaheksast erinevast riigist. Kui sul on huvi saada satelliidimeeskonna liikmeks, palun võtta ühendust Mektory Kosmosekeskuse juhi Rauno Gordoniga (rauno dot gordon at ttu dot ee).
Kaarel Repän tutvustab päikesepaneelide avamise mehhanisme, mis töötati välja hackathoni käigus.
TTÜ Mektory satelliidimeeskond osales 1.aprillil toimunud TEDx Lasnamäe konverentsil. Konverentsi tarbeks pandi kokku näidis kõikidest valmisolevatest elektroonilistest alamsüsteemidest. Need demonstreerivad efektiivselt TTÜ Mektory satelliidi sisemust ja funktsioone.
Satelliidimeeskonda esindasid konverentsil üliõpilased Nika Mukbaniani ja Mohammad Tavassolian, kelle sõnul tõmbas satelliidi uus väljapanek väga hästi konverentsil osalenute tähelepanu.
TTÜ Mektory satelliidiprogrammi panustab koostöös ettevõtluspartneritega jooksvalt 15 akadeemilist juhendajat seitsmest instituudist ning ca 50 tudengit pea kümnest erinevast riigist. TTÜ Mektory satelliidi missioon on teostada maalähedaselt orbiidilt kaugseiret ning saata pilte Maale. Uute tehnoloogiatena katsetatakse ka kõrgsageduslikku sidemoodulit ning laserdioodide abil optilist sidet. Kõik satelliidil kasutatavad tehnoloogiad on arendatud TTÜ poolt koostöös partnerorganisatsioonidega.
TEDx on kohalik sündmus, mis võimaldab kokkutulnud inimestel üle maailma jagada TED-konverentsi sarnast kogemust. TEDx sündmus sisaldab nii TED-i kõnesid video vahendusel kui kõnesid elavas esitluses. TEDxLasnamäe oli esimene venekeelne TEDx konverents Eestis. See pakkus kohalikele kuid ka välismaalastest vene keelt kõnelevatele tegijatele võimalust tutvustada oma ideid mis väärivad jagamist.
Alt lugedes:
1. Toitesüsteem
2. Raadiosüsteem
3. Satelliidi keeramise süsteem
4. Kaamera
5. Parda-arvuti
6. Vasakul tiival päikesepaneel
7. Paremal tiival antennide plaat, praegu ilma antennideta
Meeskonnaliige Nika Mukbaniani
Fotod: Rauno Gordon
Ajakirja Life In Estonia 2017 kevadises numbris kirjutab Sven Paulus eestlastest, tänu kelle kosmoseteadus on jõudnud nii kaugele. Loomulikult räägitakse ka meie TTÜ Mektory ja Tartu ESTCube satelliitidest.
1. ja 6. märtsil kogunesid uued huvilised TTÜ Mektory Sateliidiprogrammi tutvumisõhtule. Koosviibimine oli väga inspireeriv ja täname kõiki, kes kohale tulid. Kui ka Sina sooviksid meeskonnaga liituda, võta julgelt meiega ühendust.
Fotod: Ants Koel
Möödunud nädalal võttis TTÜ-Mektory satelliidimeeskond kokku käesoleval semestril tehtud tegevused TTÜ Mektory nanosatelliidi arendamisel. Ettekandega tehtud töödest esinesid kõikide tööpakettide liikmed. Üritusel avaldati tänu ka kõikidele satelliidiprogrammi sponsoritele: Telegrupp AS, Satrian Aerospace, CGI Eesti, Stoneridge Electronics, Mediq Eesti ning Lennuliiklusteeninduse AS.
Tööpakettide kokkuvõtted näitavad, et meeskond jõudis selle semestriga valmis kõikide alamsüsteemid tehnilise disainiga, ning enamustest alamsüsteemidest valmisid ka juba 2 ning 3 prototüüp. Tehtud on suur osa satelliidi tarkvarast ning käimas on funktsionaalsed testid. 2017 alguses prototüübitakse kõik alamsüsteemid ning algab süsteemi tasandil testimine. Esmalt funktsionaalsed testid, ning siis kosmosekeskkonda simuleerivad testid, nagu kliimakambri, termo-vaakukambri ning vibratsioonistendi testid. Testid viiakse läbi nii TTÜs kui partnerorganisatsioonide juures.
TTÜ-Mektory satelliidiprogrammi panustab koostöös ettevõtluspartneritega jooksvalt 15 akadeemilist juhendajat seitsmest instituudist ning ca 50 tudengit pea kümnest erinevast riigist. TTÜ-Mektory satelliidi missioon on teostada maalähedaselt orbiidilt kaugseiret ning saata pilte Maale. Uute tehnoloogiatena katsetatakse ka kõrgsageduslikku sidemoodulit ning laserdioodide abil optilist sidet. Kõik satelliidil kasutatavad tehnoloogiad on arendatud TTÜ poolt koostöös partnerorganisatsioonidega, kelleks on ettevõtete kõrval ka Tartu Observatoorium ning Eesti Lennuakadeemia. Satelliiti testitakse maapeal ja valmistatakse ette orbiidile lennutamiseks 2018 aastal.
Üks osa meie meeskonnast koos prototüüpidega
3.-5. oktoobril külastasid teadlased maailma erinevaist paigust Tallinna Tehnikaülikooli, et arutada teaduse arenguid elektroonika valdkonnas. Ligi 30 aastase ajalooga maineka konverentsi fookusesse tõsteti sel aastal kosmosetehnoloogia.
Neljapäeval, 6. oktoobril sai piduliku lõpu koostöölepingu sõlmimine Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni ja ettevõtluskeskus Mektory Satelliidiprogrammi ning Lennuliiklusteeninduse Aktsiaselts (EANS) vahel. EANS panustab programmi toetades satelliidi ehitust.
EANSi põhitegevuseks on kohalike ja rahvusvaheliste lendude juhtimine Tallinna lennuinfopiirkonnas. Lennujuhtimine kujutab endast lihtsustatult ohutu ja sujuva lennuliikluse tagamist. Põhilise osa nende poolt teenindatavatest lendudest moodustavad ida- ja läänesuunalised ülelennud. Kokku tehakse koostööd pea 1000 erineva kliendiga. Lisaks EANSile on programmiga liitunud ka elektroonikaettevõte Stoneridge Electronics, arvuti- ja sidelahendusi pakkuv Telegrupp AS, raadiosidevahenditega tegelev Satrian Aerospace OÜ, laboritarvete ning meditsiinitehnika ladustamisega tegelev Mediq Eesti OÜ ja IT- ning äriteenuseid pakkuv CGI Eesti.
Autahvli kinnitamine Mektory koostööpartnerite seinale
Mektory satelliidi missiooniks on teha Maast kahe erineva kaameraga pilte ning testida kõrgsageduslikku sidemoodulit ja pardaarvutit. Kuna kosmosetehnoloogia välja töötamine on äärmiselt nõudlik protsess, on ettevõtetel otstarbekas seljad kokku panna ja ühiselt globaalsele kosmoseturule pürgimise suunas pingutada. Satelliidi ehitus ja testimine toimub 2016. aastal ning orbiidile lennutamine 2018. aastal.
Satelliidiprogramm on üle-ülikooliline ja rahvusvaheline initsiatiiv, mida viiakse ellu koos teadus- ja ettevõtluspartneritega. Tegemist on tudengisatelliidi programmiga, kus praktilise õppega omandavad tudengid teadmisi ja kogemusi inseneeria ning kosmosetehnoloogia valdkondades. Programmi juhib Mektory kosmosekeskus ja selles osaleb seitse TTÜ instituuti, 15 akadeemilist juhendajat ning 50 tudengit kaheksast erinevast riigist.
Loe lähemalt satelliidiprogrammi kohta kodulehelt
Lisainfo:
Mart Vihmand
Tel: 5351 1080
E-post: mart.vihmand@ttu.ee
27. septembril külastas TTÜ Mektoryt USA astronaut kolonel Douglas H. Wheelock, kes esines äärmiselt inspireeriva avaliku loenguga ja osales ka paneeldiskussioonil. TTÜ Mektory Nanosatelliidi meeskonnal oli au hr. Wheelockiga kohtuda ja oma meeskonna tegemistest ülevaade anda. Lühikestele ettekannetele järgnes arutelu, kus Douglas soovitas tudengitel kindlasti olla uudishimulikud, tunda siirast huvi oma valdkonna vastu ning ületada hirmud. Samuti oli kolonel Wheelock üsna kindel, et varsti astub inimese jalg ka Marsil ning need inimesed on täna meie keskel siin ruumis. "See on väga võimalik," sõnas Wheelock, kes ka ise on pärit väikelinnast, ning unistas kunagi astronaudiks saamisest. "Kui minu soov kosmoses lennata sai täituda, saab säärane soov täituda ka teil," sõnas Wheelock.
Oma äärmiselt siiral ning inspireerival avalikul loengul rääkis Douglas paljudel teemadel, kuid ennekõike rõhutas ta fakti, et kosmosest pole tõepoolst riikide piire näha ning kogu planeet seisab uhkes üksinduses keset tohutut tühjust. "Kosmoselaev Maa", nagu ta meie planeeti mitmel korral kutsus, vajab paljudes küsimustes terviklikku lähenemist, ning kosmos annab selleks kasvõi satelliidifotode kaudu täiesti uue ning tohutult laiema võimaluse. Kuna kosmosejaamalt näeb päikesetõusu ja loojangut ööpäevas 16 korda, kujunes selle ilu vaatlemisest üks tema meelistegevusi vabadel hetkedel. "Sellistel hetkedel sain ma tõeliselt aru, kuivõrd meie planeet meid oma iluga lummata ning sõnatuks võtta võib. Samas kui te juhtuksite näiteks oma silmaga nägema põlevaid naftalaike meres, siis teie süda võib tõesti murduda," kirjeldas Wheelock oma emaotsioone ISS-i pardalt Maale vaadates.
Douglase ettekandele järgnes paneeldiskussioon, mida juhtis kogenud kosmoseteadlane Mart Noorma ning kus osales lisaks Douglasele ka Tartu Observatooriumi direktor Anu Reinart ning Rahvusvahelise Kosmoseülikooli vilistlane Martin Jüssi, kes juhib kosmose tarkvara arendusmeeskonda IT-firmas CGI Eesti. Paneeli ajal tuli nii moderaatori poolt kui ka rahva seast palju küsimusi.
Tahes-tahtmata liikus jutt teaduse ja tehnoloogiaarenduse kõrval ka maavälise elu võimalikkusele. Teema võttis Mart Noorma osavasti kokku, küsides humoorikalt esireas istuvalt USA suursaadikult Hr James D. Melville'i käest kommentaari USA-s Nevada osariigis Area-51 piirkonnas toimunu kohta, mille osas vastas suursaadik küll veidi pikemalt, kuid mille ühtaegu ametlik ja huumorikas alatoon andis mõsta, et ühel päeval oleks tõesti tore maavälise elu võimaluste kohta täpsemalt teada saada.
Vaata suurt pildigaleriid Mektory Facebook`i lehelt.
Pildil kolonel Wheelock koos osa TTÜ Mektory Satelliidi ja ESTCube`i meeskonnaga.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peadirektori Johann-Dietrich Woerneri inspireeriv avalik loeng teemal „Driving Space 4.0 – an enabler for Entrepreneurship and Innovation“ toimus 15. septembril TTÜ peamaja aulas.
Tänaseks 51 aasta vanune ning 22 Euroopa riiki ühendav Euroopa kosmoseagentuur ESA on maailma ainus riikidevahelist kosmosekoostööd ellu viiv organisatsioon. Eesti on selle unikaalse ja ainulaadse rahvusvahelise organisatsiooni täisliige 1.septembrist 2015.
Enne ja pärast oma avalikku loengut tutvus peadirektor ka Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory ning Tallinna Tehnikaülikooliga. Mektorys kohtus peadirektor mõlema Eesti tudengisatelliidi meeskonnaga. Ettekande tegid nii TTÜ Mektory Satelliidiprogrammi kui ka ESTCube esindajad.
Kõigil kosmosehuvilistel oli võimalik osaled 10. septembril üle-Euroopalisel suurel kosmosevaldkonna avalikul arutelul. Kandideerida võisid kõik huvilised, õpilastest pensionärideni, kosmose alast haridust ega töökogemust tarvis ei olnud.
Selline enneolematu ulatusega arutelu –ingl. Citizen’s Debate on Space for Europe- toimus üheaegselt kõigis 22 Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) liikmesriigis. Iga liikmesriigist valiti välja 100 inimest, lähtudes elanikkonna sotsio-demograafilisest profiilist. Eestis toimusid kosmosedebatid kahes kohas, TTÜ Mektory innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses ning Tartu Observatooriumis Tõraveres.
Tegemist on omalaadse nõukojaga, kus Euroopa Kosmoseagentuur kuulab avalikkuse seisukohti kosmose küsimustes, püüab tuvastada uusi probleeme või siis selliseid, millele on liiga vähe tähelepanu pööratud, küsib inimeste arvamust neile oluliste kosmosemissioonide kohta jm. Ning loomulikult teavitab inimesi kosmosevaldkonna arengutest ja Euroopa Kosmoseagentuuri plaanidest.
Me oleme väga uhked oma meeskonna ja satelliidi üle, mis on jõudnud ka rahvusvahelise meedia huviorbiiti. Vaadake videot ja hoidke kindlasti silm peal meie tegemistel ka Facebook´i vahendusel!
Mart Vihmand räägib lähemalt satelliidi missioonist Euronews`i võttemeeskonnale.
Sellel nädalal võttis TTÜ-Mektory satelliidimeeskond kokku käesoleval semestril tehtud tegevused TTÜ Mektory nanosatelliidi arendamisel. Ettekandega tehtud töödest esinesid kõikide tööpakettide liikmed. Üritusel avaldati tänu ja anti üle tänukirjad ka kõikidele satelliidiprogrammi sponsoritele: Telegrupp AS, Satrian Aerospace, CGI Eesti, Stoneridge Electronics, Mediq Eesti, Tiina Pizza ning Lennuliiklusteeninduse AS.
Tööpakettide kokkuvõtted näitavad, et satelliidi disain on praeguseks lõpusirgel ja käimas on alamsüsteemide testimised. Valmis on teine prototüüp satelliidi mehaanilisest struktuurist, kolmas prototüüp toitemoodulist, esimesed versioonid pardaarvutist ja sidesüsteemidest. Arendustöö käib veel kaamerate ja asendimääramise- ning kontrollisüsteemide osas. Käimas on ka tarkvaraarendused.
2016 aasta sügissemestril valmib plaanikohaselt satelliidi esimene funktsionaalne prototüüp. Projektimeeskonna töö peamine rõhk nihkub siis riistvara arenduselt testimistegevustele ja tarkvaraarendusele.
TTÜ-Mektory satelliidiprogrammi panustab koostöös ettevõtluspartneritega jooksvalt 15 akadeemilist juhendajat seitsmest instituudist ning ca 50 tudengit pea kümnest erinevast riigist. TTÜ-Mektory satelliidi missioon on teostada maalähedaselt orbiidilt kaugseiret ning saata pilte Maale. Uute tehnoloogiatena katsetatakse ka kõrgsageduslikku sidemoodulit ning laserdioodide abil optilist sidet. Kõik satelliidil kasutatavad tehnoloogiad on arendatud TTÜ poolt koostöös partnerorganisatsioonidega, kelleks on ettevõtete kõrval ka Tartu Observatoorium ning Eesti Lennuakadeemia. Satelliiti testitakse maapeal ja valmistatakse ette orbiidile lennutamiseks täielikult 2017 aastal.
Aitäh kõigile programmi toetajatele
Tänukirjade andmine koostööpartneritele
Kuulajaskond
Suured tänud meie meeskonnale. Uuel õppeaastal uue hooga!
Meie meeskonnal avanes suurepärane võimalus külastada Ventspilsi Raadioastronoomiakeskust! smile emoticon
Kas teadsite, et seal on kasutuses 2 raadioteleskoopi, millest üks on 16-meetrise ja teine koguni 32-meetrise läbimõõduga, mis teeb viimasest suurima raadioteleskoobi Põhja-Euroopas ja suuruselt kaheksanda maailmas?
Fotod: Sander Rikka
28. aprillil osalesime Õpilaste Teadusfestivalil Kultuurikatlas, et äratada noorte seas huvi teaduse ja tehnoloogia vastu! Huvi oli ääretult suur ja nii mõnigi õpilane on kindlasti kosmoseteaduse poole teel.
TTÜ-Mektory Satelliit pildis
Meie satelliidi nurgakene
Noored insenerid
Igal aastal toimub üle maailma mitmeid üritusi, mälestamaks Juri Gagarini 12. aprillil 1961. aastal sooritatud maailma esimest kosmoselendu. Sellel aastal mälestasime ja tähistasime seda sündmust ka meie ning ühtlasi seda, et TTÜ on jõudmas kosmoseülikoolide hulka ja saatmas kosmosesse lähitulevikus oma satelliidi.
Koostöös TTÜ Kultuuriklubiga toimus ürituse raames loeng teemal "Apollo programm ja vandenõuteooriad" (dotsent Vladislav-Veniamin Pustõnski, TTÜ, Füüsikainstituut) ning koostöös American Space'ga kosmoseteemaline filmiõhtu kohvik Pööningul (Akadeemia tee 24). Filmiks oli 2001: Kosmoseodüsseia, mis on võitnud nii Oscari kui ka palju muid hinnatud filmiauhindu. Peale filmi nägime suurel ekraanil Tallinna Tähetornist otseülekannet ning kõigil oli võimalus Pööningul lõbusalt teisipäevaõhtut veeta.
Lisaks erinevatele sündmustele, toimus hommikul TTÜ Mektory Satelliidi meeskonnal tähtis koosolek, kus anti ülevaade projektist ja pandi paika lähikuude plaanid.
Päeva kokkuvõte TipikasTV-s
Hommikune meeskonna koosolek "Project Status Review"
Otseülekannet viisid läbi Mart Vihmand ja Mario Mars
Tallinna Tähetornist otseülekande ajal tehtud fotod. Meil õnnestus öösel hilja Mario Marsi külastada ja oma silmaga vaadata Kuud ja Jupiteri. Soovitame külastada!
Loeng teemal "Apollo programm ja vandenõuteooriad"
Loengu kuulajaskond
Vladislav-Veniamin Pustõnski ja Muhammed Batuhan Gözal (turundusmeeskonna liige)
Filmiõhtu kohvikus Pööning
Teele ja Keilyn satelliidi meeskonnast
Fotod: Sander Rikka
Teisipäeval, 15. märtsil, sõlmiti koostööleping Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni ja ettevõtluskeskus Mektory Satelliidiprogrammi ning Mediq Eesti OÜ vahel. Koostöös soetatakse komponente ja seadmeid, mis on vajalikud unikaalse projekti kvaliteetseks teostamiseks.
Mediq Eesti OÜ tegeleb laboritarvetega ning meditsiinitehnika ladustamisega ja klientideni transportimisega. Nende peamisteks klientideks on meditsiini- ja teadustehnoloogia kasutajad. Mediq Eesti OÜ juhatuse liikme Aare Järvelaidi hinnangul on Eesti kosmose vallas juba praegu edukas, ent saaks kindlasti olla veelgi edukam. „Me tahame panustada Eesti teaduse arengusse, panna oma õlg alla, et Eesti saaks selles valdkonnas tuntuks ja tugevaks,“ sõnas Järvelaid. „Nii saame pakkuda ka meie hästi koolitatud tudengitele võimalust saada kogemust Eestist, et nad ei peaks seda tingimata otsima välismaalt.“ Järvelaid leidis, et tehnoloogia on kindlasti üks neist valdkondadest, kuhu tasub tõsisemalt panustada.
Lisaks Mediq Eesti OÜ’le on programmiga liitunud ka elektroonikaettevõte Stoneridge, arvuti- ja sidelahendusi pakkuv Telegrupp AS, raadiosidevahenditega tegelev Satrian Aerospace OÜ ja IT- ning äriteenuseid pakkuv CGI.
Mektory satelliidi missiooniks on teha Maast kahe erineva kaameraga pilte ning testida kõrgsageduslikku sidemoodulit ja pardaarvutit. Kuna kosmosetehnoloogia välja töötamine on äärmiselt nõudlik protsess, on ettevõtetel otstarbekas seljad kokku panna ja ühiselt globaalsele kosmoseturule pürgimise suunas pingutada. Satelliidi ehitus ja testimine toimub 2016. aasta esimesel poolel ning orbiidile lennutamine 2017.-2018. aastal.
Satelliidiprogramm on üle-ülikooliline ja rahvusvaheline initsiatiiv, mida viiakse ellu koos teadus- ja ettevõtluspartneritega. Tegemist on tudengisatelliidi programmiga, kus praktilise õppega omandavad tudengid teadmisi ja kogemusi inseneeria ning kosmosetehnoloogia valdkondades. Programmis osaleb seitse TTÜ instituuti, 15 akadeemilist juhendajat ning 50 tudengit kaheksast erinevast riigist.
Loe lähemalt satelliidiprogrammi kohta kodulehelt
Lisainfo:
Mart Vihmand
Tel: 5351 1080
E-post: mart dot vihmand at ttu dot ee
Keilyn Kase, turundusmeeskonna liige
Koostöölepingu allkirjastamine
Mediq Eesti OÜ logoga autahvli kinnitamine Mektory seinale
Vasakult: Mediq Eesti OÜ esindajad Mart Eigi ja Aare Järvelaid; Tea Varrak, Innovatsiooni ja ettevõtlussuhete prorektor; Keilyn Kase, meeskonnaliige; Mart Vihmand, programmijuht
Fotod: Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory
Märtsikuus ilmus TTÜ tudengiajakiri Studioosus. Tudengid Keilyn, Martin, Sander ja juhendaja Veljo rääkisid oma mõtetest ja kogemusest seoses TTÜ esimese satelliidi ehitamisega. Lugemiseks klikage pildil ja artikli leiate lehekülgedelt 8-9.
Teatame uhkusega, et 7.-8. jaanuar oli meil Mektorys külas Euronews. Nad teevad videoklippi ESAst ning kuupsatelliitidest kaasa arvatud meie TTÜ-Mektory Satelliidist. Nad intervjueerisid programmijuht Mart Vihmandit ning paari tudengit. Samuti käidi filmimas meie laborites ja kontoriruumides. Eetris on saade 21. jaanuaril. Püsige lainel!
Ajakirjanik Claudio Rosmino
Filmimised laboris
Fotod: Mart Vihmand
Robotex on Põhja-Euroopa suurim robotivõistlus, mis toimub 4.-6. detsembril TTÜ Spordihoones. Lisaks robotivõistlustele toimub ka suur Tehnoloogianäitus ja palju muud põnevat! TTÜ-Mektory Satelliidi maketti on võimalik näitusel vaadata läbi teleskoobi kõigil kolmel päeval. Lisainfo: Robotexi kodulehelt
Satelliidi kokkupanek, et Robotexil seda juba läbi teleskoobi vaadata.
TTÜ-Mektory Satelliidi makett.
Satelliit "orbiidil".
Fotod: Laurits Tani
02. detsembril toimus TTÜ-Mektory Satelliidiprogrammi tehnilise disaini vahekokkuvõte. Projekti meeskond tutvustas alamsüsteemide kaupa satelliidi tehnilise disaini staatust ning demonstreeriti esialgseid energiasüsteemi, pardaarvuti, asendimääramise süsteemi prototüüpe. Tegemist oli järjekorras neljanda satelliidiprogrammi vahehindamisega. 2016 aastal on plaanis valmis saada satelliidi täisfunktsionaalne maapealne prototüüp, see põhjalikult ära testida ning testimistulemuste põhjal kokku panna kosmose prototüüp. TTÜ-Mektory satelliidi missioon teostada kahe kaameraga kaugseiret ja testida lairiba andmeedastusmoodulit.
Programmi üks koostööpartner on Tiina Pizza.
Iga meeskond tegi auditooriumile ettekande oma viimase aja progressidest.
Meeskonnad, tööstuspartnerid kui ka akadeemilised juhendajad kuulamas ettekandeid.
Fotod: erakogu
6. novembril 2015 käisid TTÜ-Mektory Satelliidiprogrammi tudengid külas ESTCube meeskonnal Tõraveres ja tutvusid Tartu Observatooriumi testimislaboritega.
Fotod: erakogu
Tallinna Tehnikaülikool võeti maineka Rahvusvahelise Astronautika Föderatsiooni IAF liikmeks. Oktoobris Jeruusalemmas aset leidnud Rahvusvahelise Astronautika Kongressi üldkogul võeti teiste seas IAF-i liikmeks ka TTÜ.
Föderatsiooni liikmelisus annab TTÜ tudengitele ja töötajatele ligipääsu läbi aegade kõikidel IAF kongressidel esitatud teadusartijklitele ning soodusvõimaluse edaspidistel kongressidel osaleda. Samuti saavad föderatsiooni liikmed omavahel kokku ka muudel aegadel erinevate huvigruppide ning komiteede koosseisudes, saades võimaluse kaasa rääkida globaalselt olulistes kosmosepoliitika küsimustes. IAF-i liimeid on pärast Jeruusalemmas toimunud 66-ndat üldkogu 307, tesiste seas mainekamad kosmoseagentuurid ja suurettevõtted üle maailma. Eestist on IAF-i liikmeid neli: Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Observatoorium, Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituut ning Ettevõtluse Arendamise SA Eesti Kosmosebüroo.
Foto: TTÜ 2015. TTÜ-Mektory Satelliidiprogrammi tudengid, akadeemilised juhendajad ja ettevõtluspartnerid värske IAF-i sertifikaadiga. Koos sertifikaadiga anti uutele liikmetele üle ka raamitud IAF-i lipp, mis on lennanud Rahvusvahelise Kosmosejaama ISS pardal 444 päeva.
Tallinna Tehnikaülikool otsustas IAF-i liikmeks astuda mitmel põhjusel. Lisaks juba eelpool nimetatud ligipääsuõigusele kõikidele IAF-i teadusartiklitele ja erinevates komiteedes osalemise võimalusele tähendab liikmelisus eelkõige ühtekuuluvustunnet maaila kosmose kogukonnnaga. Seda ühtekuuluvust võivad uhkusega tõdeda kõik liikmesorganisatsiooniga seotud inimesed ning samuti ka organisatsiooni partnerid nii Eestist kui rahvusvaheliselt, kes üksteist tänu IAF-i liikmelisusele palju tõsisemalt kosmose valdkonnas võtavad.
TTÜ asutas 2014 aastal Mektorysse kosmosekeskuse, mille suurim ülesanne on satelliidiprogrammi käivitamine. TTÜ-Mektory satelliidiprogrammis osaleb 4 TTÜ teaduskonda (Mehaanika, IT,Matemaatika- ja loodusteaduskonda ning Majandusteaduskond). TTÜ instituutidest osalevad Masinaehituse instituut, Mehhatroonikainstituut, Mersüsteemide instituut, T.J. Seebecki elektroonika instituut, Raadio- ja sidetehnika instituut, Füüsika instituut, ja Ärikorralduse instituudi turunduse õppetool ning programmi veab Mektory Kosmosekeskus. Ettevõtluspartneritena osalevad projektis AS Telegrupp ja Satrian Aerospace, kes on Maajaama peasponsorid, CGI Eesti, kes on toetab missioonijuhtimise tarkvara väljatöötamise töörühma. TTÜ teeb tihedat koostööd ka Tartu Observatooriumiga. Seda eelkõige satelliidi katsetamise ja asendikontrolli süsteemi väljatöötamise osas. Peatselt on projektiga liitumas veel teisigi tõsiseid teadus- ja ettevõtluspartnereid, nagu näiteks Stonerdige Electronics, kelle tehnoloogiline võimekus ja missioonitunne võimaldavad noorte inseneride mesiterlikkust projektis osalemise kaudu toetada, kuid nendest täpsemalt juba edaspidi.
Allikas: TTÜ Mektory Kosmosekeskus
Autor: Mart Vihmand - Green Vironia / Director Meedia